Zaman Kontrollü Hava Trafik Yönetimi (ATM)
Farklı ATM kullanıcıları arasında bilgi paylaşımı uçuş operasyonlarını geliştirmek için çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Hava trafik yönetimi, zaman kontrollü Hava trafik yönetimine izin veren 4DTE’ ye dayanan ATM operasyonlarını destekler.

Varış yeri anlaşmaları, Kalkıştan önce veya uçuş anında olabilecek gecikmelerin havaalanında oluşabilecek gecikme etkilerini engeller. Bir diğer uygulama da, havaalanı operatörlerine belirli şartlar altında uçağın geçiş zamanları arasındaki yer değişimlerini kontrol etmesine olanak vermesidir.

Faydaları

  • Hava trafik operasyonlarında gelişmiş güvenlik
  • Hava trafiğinin tam tahmini
  • Hava Trafik Önceliği ve Kontrolü
  • Arttırılmış Havaalanı Kapasites i

Yeşil Yaklaşım
Gelişmiş Sürekli İniş Yaklaşımı “Yeşil yaklaşım” olarak anılır ve havayollarının yakıt tüketimini ve çevre etkisini en aza indirmeyi sağlar. 4DT ve ADS-B sayesinde hava ürünleri yer altyapısı ATC ve havayollarını eksiksiz ve gerçek zamanlı yörünge değişimi veri iletişimini uçuş boyunca sağlar.

Faydaları

  • Azaltılmış yakıt tüketimi
  • Daha kısa uçuş süresi
  • Daha az kirlilik ve gürültü

Hava Ürünleri son teknolojiye dayanan tam bir ADS-B Ağı sağlar.
Hava ürünleri gelecekteki Hava Trafik Yönetimi Sisteminin gelişmiş uygulamalarını desteklemek için tasarlanmıştır.

ADS-B(içeri/dışarı) temelli uygulamalar 4-Boyutlu Yörünge Değişimi ile zaman kontrollü ATM ve Gelişmiş Sürekli İniş Yaklaşımı (Yeşil Yaklaşımlar) sağlar.

VDL 4 teknolojisi 1090 ES ile bütünleşik olarak ATM ve Havaalanı Operasyonları için tam bir platform sunar.

4 – Boyutlu Yörünge Değişimi
Hava ürünleri son teknolojiyi kullanarak uçak ve yer kontrolü arasında iletişimi sağlamak için 4-DTE kavramına izin verir.

Devamlı olarak eksiksiz uçuş bilgisi ve ADS-B ile uçal ve hava trafik kontrolü arasında trafik durumunun en iyi tahmini, mükemmel kontrolle gerçek zamanda sağlanır.